Süt Toplama Projesi

Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Süt Toplama Projesi
10:55
  • 206

Süt Toplama Projesi

Programın amacı, sanayi sektörünün gelişimine etkin biçimde katkı sağlayacak altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Projemizin amacı;

1- Malatya Bölgesinde, öncelikli olarak belirlenen Arguvan ve Yazıhan ilçelerinde süt toplanmasına başlanması,

2- Malatya ilinde üretilen sütün kalitesini AB standartlarına yükseltmek,

3- Elde edilecek kaliteli sütü daha yüksek fiyatlarla pazarlanmasını sağlamak ve dolayısıyla işletmelerin verimliliğini artırmak,

4- Verimlilik artışı ile hem sektöre yeni yatırımcılar kazandırmak hem de mevcut işletmelerin kapasite artırımının önünü açmak ve böylece ilimizde süt endüstrisinin oluşmasına destek sağlamaktır.

Yukarıda belirtilen hedeflerin yanında;

1- Güvenli ve sağlıklı süt üretiminin sağlanması. Sütün bozulmadan taşınmasının sağlanması,

2- Süt fabrikalarının standartlara uygun süt almaları dolayısıyla kaliteli süt ve süt ürünleri elde etmelerinin sağlanması,

3- Süt üretimin kapasite ve verimliliğin artırılması,

4- Malatya ilindeki süt sektörünün rekabet gücünün artırılması,

5- Süt üreticilerinin pazar gücünün artırılması kısmen temin edilmiş olacaktır.

Söz konusu proje Malatya kırsalında yaşayan insanların gelir seviyeli artacağından kırsal kesimin sosyal ve ekonomik gelişmesine olumlu katkıda bulunacaktır. Kaliteli sütten elde edilen süt ve süt ürünleri ile de bu sektörde faaliyet gösteren üretim ve pazarlama firmalarının rekabet güçleri artacaktır. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda tarımsal işlemeler ile süt işletmelerine yeni yeni işletmeler katılacak ve mevcut işletmeler kapasite artırımına gideceklerdir.

O nedenle ilk etapta 2 adet araç alınmış ve Şubat/2015 tarihinden beri sütler toplanmaya başlanmıştır. Bu ilk etap olup, süt toplama ağı genişleyecektir.

2015 yılı itibari ile 1217 adet üyemiz olup, 2014 yılında birliğimiz tarafından başlatılan ve damızlık düve projesi ile başvuran ortalama 500 üyeye 5000 adet damızlık düve getirilecektir. Proje Ziraat Bankası iş birliği ile yapılmakta olup bankanın sunduğu cazip ödeme planı ile hayvan sayısı ve buna müteakip süt toplama rakamları artacaktır.

Başkanımız Ergül GÜNAYDIN tarafından hayvanlar Ekim/2015 tarihinde seçilmiş olup, şu an karantina süreci devam etmektedir.

Konu ile ilgili resimler en kısa zamanda paylaşılacaktır.